نحوه ایجاد اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس و نحوه ایجاد اعتماد به نفس در کودکان بسیار مهم و پر اهیمت است . اگر کودکان از همان کودکی اعتماد به نفس داشته باشند در بزرگسالی نیز این اعتماد به نفس همراه آن ها خواهد بود. اعتماد به نفس باعث سلامتی روان و شادی آن ها می شود. یکی از کلید های شادی در کودک شما، اعتماد به نفس است. این اعتماد به نفس و حس ارزشمندی از طرف والدین به کودک منتقل می شود. شما باید به کودک خود این حس را منتقل کنید که می تواند کار های بزرگ و ارزشمندی را انجام دهد. تمامی ارزش ها از طرف پدر و مادر به کودک انتقال داده می شود. کودک شما باید به توانایی هایی که دارد ایمان و باور داشته باشد. شما باید این باور را در کودک خود ایجاد کنید که او می تواند از پس مشکلات و ضعف هایی که دارد کنار بیاید. یک نوزاد از ابتدای تولد حس ارزشمندی را مورد اهمیت دادن پدر و مادر نسبت به خودش دریافت می کند.

برای مثال وقتی که گریه می کند، مادر او را بغل می کند. اینکه شما به نیاز های کودک خود پاسخ بدهید باعث اعتماد به نفس او می شود. البته این مورد توجه و اهمیت دادن نباید بیش از اندازه باشد. زیرا در این صورت کودک شما تمام خواسته هایش را از شما می خواهد. در این مقاله ارزشمند با همراه باشید تا با نحوه ایجاد اعتماد به نفس در کودکان آشنا شوید.

5 راهکار برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان

5 راهکار برای افزایش اعتماد به نفس در کودکانخیلی از کودکان هستند که در یک حیطه اعتماد به نفس دارند اما اگر این نحوه ایجاد اعتماد به نفس در کودکان از یک باور درونی در کودک سرچشمه نگیرد و به تعریف کردن دیگران و والدین وابسته باشد، شکست می خورد. مثلا در ورزش کردن مهارت و اعتماد به نفس بالایی دارد، ولی اگر در یک مسابقه شکست بخورد، از خودش و توانایی که دارد، ناامید می شود و ورزش را به طور کلی کنار می گذارد.

اعتماد به نفس در کودکان باید به گونه ای باشد که آن ها به توانایی های خودشان در تمامی حیطه های مختلف، ایمان داشته باشند و این حس اعتماد و خودباوری از درون آن ها نشات بگیرد.

  • شرطی نکردن محبت

سعی کنید وقتی به کودک خود محبت می کنید، آن را شرطی نکنید. برای مثال به کودک خود می گویید اگر اتاقت را تمیز کنی، شب به شهربازی می رویم. این کار باعث می شود. که کودک شما در مقابل کار های خوب و یک سری از کار های متفاوت ارزشمند است. برای مثال به او می گویید اگر در فلان مسابقه ورزشی مقام بیارد، برای او وسیله ای را تهیه می کنید. این یعنی او فقط در صورت برنده شدن در یک مسابقه ورزشی ارزشمند و مهم است و در صورت شکست خوردن به یک آدم بی ارزش تبدیل می شود. این شرط و شروط محبت از همان ابتدای کودکی آغاز می شود. برای مثال اگر یک کودک یک ساله کلمه ای را بگوید، شما به او شکلات می دهید. این یعنی شرطی شدن کودک در مقابل محبت های شما.

سعی کنید محبت خودتان را بدون هیچ گونه شرط و تقاضایی به کودک خود ابراز کنید. وقتی کودک شما شکست خورد، به او احساس ارزشمندی بدهید، تا به توانایی هایی که دارد، ناامید نشود.

بیشتر بخوانید : آیا می دانستید افسردگی در ایران با نرخ ۱۲.۵ درصد سالانه، به صورت تصاعد هندسی در حال افزایش است!  نحوه ایجاد اعتماد به نفس در کودکان

  • شکست را به آن ها یاد بدهید

امروزه در دنیایی که وجود دارد، همه موفق و پیروز نمی شود و لازمه هرگونه پیشرفت و موفقیتی، شکست می باشد. به فرزند خود باید شکست را یاد بدهید. به کودک خود یاد بدهید که همیشه هیچ گونه پیروزی و موفقیتی وجود ندارد و گاهی نیز شکست لازم است.در دنیای مدرسه، نمره کم تمامی ارزش های یک کودک را تعیین می کند.

فرزند شما در همان ابتدای کودکی باید یاد بگیرد در طول مسیر زندگی با شکست نیز مواجه می شود. در صورت یاد گرفتن این مورد، کودک شما در مقابل سختی ها و شکست ها ناامید نمی شوند و اعتماد به نفس خودش را ازدست نمی دهد. در صورتی که به کودک خود مقاومت در مقابل شکست ها را یاد ندهید، در مقابل سختی ها کم می آورد و به توانایی هایی که دارد شک می کند.

نحوه ایجاد اعتماد به نفس در کودکان

  • به کودک خود توجه کنید

حرف و عمل یکسانی ندارید

نحوه ایجاد اعتماد به نفس در کودکان و توجه به کودکتان باعث می شود او بفهمانید چقدر ارزشمند و مهم است. امروزه کودکان به دلیل دغدغه های زیاد پدر و مادر خود، کمتر مورد توجه محبت قرار می گیرند. شما به عنوان یک پدر و مادر وظیفه دارید به کودک خود توجه واقعی داشته باشید. اگر شما برای افزایش و تقویت اعتماد به نفس کودکتان این مقاله را مطالعه می کنید، باید به راهکار هایی که به شما ارائه می شود، توجه داشته باشید.

اینکه شما به فرزندتان یاد بدهید. که چه زمان هایی حق دارد با شما وقت بگذارند، به مهارت های فرزند پروری مربوط است. سعی کنید زمانی از روز را به توجه و محبت کردن به فرزند خودتان اختصاص دهید. نحوه ایجاد اعتماد به نفس در کودکان بسیار مهم و حیاتی است.

  • به کودک خود مسئولیت بدهید

به کودک خود مسئولیت بدهید

اگر می خواهید  نحوه تعریف اعتماد به نفس در کودکان خود را افزایش دهید، به مسئولیت بدهید. مسئولیت دادن به کودم باعث می شود، آن ها احساس ارزشمندی پیدا کنند. برای مثال مسئولیت تمیز کردن خودش را به او بدهید و ازش درخواست کنید به بهترین شکل ممکن آنجا را تمیز کنید. یا می توانید یک گلدان کوچک به او هدیه بدهید و از او بخواهید از آن نگهداری کند.

 

 

تا اینجا ما چند راهکار افزایش اعتماد به نفس کودکان را بیان کردیم. سعی کنید از اینجا به بعد به دنبال مقصر نگردید. و از همین الان شروع به تقویت اعتماد به نفس کودک خود کنید و گذشته را به طور کلی رها کنید.

نکتهد مهمی که وجود دارد این است که، اکثر والدین کمبود اعتماد به نفس خود را از والدین خود به ارث برده اند. و به کودکان خود منتقل می کنند. شما باید کسی باشید که این زنجیره را  قطع کنید و در ادامه دادن آن سهیم نباشید.

B2N

YUN

How to build confidence in children