علت کاهش اعتماد به نفس بعد از ازدواج

شما با شناسایی علت کاهش اعتماد به نفس بعد از ازدواج می توانید بسیاری از مشکلاتی که در زندگی شما وجود دارد را حل کنید. میزان اعتماد به نفس طرفین در ازدواج می تواند باعث موفقیت ازدواج یا تاثیرات منفی آن در یک رابطه و زندگی زناشویی شود. نداشتن اعتماد به نفس  در زندگی زناشویی می تواند باعث سردی طرفیت به رابطه شود. اعتماد به نفس یعنی اینکه یک فرد چقدر به توانایی ها و استعداد هایی که دارد، ایمان و باور قلبی دارد.

کمبود اعتماد به نفس می تواند بعد های مختلف زندگی شما را تحت تاثیر قرار بدهد. بسیاری از زوجین به دلایل مختلف، با علت کاهش اعتماد به نفس بعد از ازدواج مواجه می شوند. علائم مختلفی وجود دارد که شما می توانید در یک رابطه بفهمید که شریک عاطفی شما از اعتماد به نفس کافی برخوردار است یا خیر؟ بسیاری از افراد بعد از ازدواج احساس تنهایی می کنند و این احساس تنهایی می تواند باعث افسردگی آن ها شود. احساس تنهایی بعد از ازدواج می تواند به دلیل اعتماد به نفس پایین باشد. یکی از دلایلی که بسیاری از خانم ها با کمبود اعتماد به نفس بعد از ازدواج مواجه می شوند، سلطه همسر بر روی فرد است.

اینکار از طرف همسر شما باعث سلطه روحی و روانی می شود. وجود این سلطه باعث می شود بسیاری از مهارت های و توانایی های شما نادیده گرفته شود و شما با کمبود اعتماد به نفس مواجه شوید. در یک رابطه دو طرفه اعتماد به نفس همسرتان تا حدودی به رفتار و دیدگاه شما نسبت به او بستگی دارد. شما می توانید به شریک عاطفی خودتان چنان قدرتی بدهید که از پس سخت ترین مشکلات در زندگی بر بیاید و اعتماد به نفس او افزایش پیدا کند.

دلایل کمبود اعتماد به نفس بعد از ازدواج

دلایل کمبود اعتماد به نفس بعد از ازدواج

در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با دلایل و علت کاهش اعتماد به نفس بعد از ازدواج آشنا شوید و برای افزایش اعتماد به نفس خود در رابطه تلاش کنید.

علت کاهش اعتماد به نفس بعد از ازدواج

  • قرار ندادن نیاز های خود در اولویت

یکی از دلایل کمبود اعتماد به نفس بعد از ازدواج  قرار ندادن نیاز ها و کار های خودمان در الویت است و با نشانه های اعتماد به نفس پایین مواجه می شوید. در ازدواج طرفین برای خوشحال کردن شریک عاطفی خودشان بسیار تلاش می کنند و خودشان را در رابطه قربانی طرف مقابل می کنند.

در اینصورت به نیاز ها و خواسته های خودشان توجهی نمی کنند و با گذشت زمان اعتماد به نفس آن ها کاهش پیدا می کند. سعی کنید نیاز های خودتان را در الویت قرار دهید. برای مثال به کلاس ورزشی بروید و برای سلامت جسم خودتان ارزش قائل شوید. وقتی را به بیرون رفتن با دوستان خود اختصاص دهید. به توانایی ها و مهارت هایی که دارید ارزش  قائل شوید.

  • حساسیت و زود رنج بودن

حساسیت و زود رنج بودن

یک علت کاهش اعتماد به نفس بعد از ازدواج می توان به حساسیت زوجین اشاره کرد. افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، ممکن است در مقابل انتقاد بازخورد های ساده، به سرعت ناراحت شوند. زود رنج بودن شما در رابطه به دلیل کمبود اعتماد به نفس شما می باشد. فرد در یک رابطه عاطفی به طور مداوم به خودش و توانایی هایی که دارد شک دارد و خودش را سزاوار رابطه عاطفی با همسر خود نمی داند.

این حساسیت ها گاهی ممکن است به دعواهای زن و شوهری کشیده شود و پایه های زندگی شما را سست کند.

علت کاهش اعتماد به نفس بعد از ازدواج

  •  واکنش در برابر تعریف

یکی از نشانه های کمبود اعتماد به نفس در ازدواج می توان به واکنش در برابر تعریف  کردن از طرف شریک عاطفی اشاره کرد. کسانی که اعتماد به نفس پایینی دارند، هنگامی که شریک عاطفی ازآن ها تعریف می کند، می خواهند با حرف های خودشان طرف مقابل را از گفته خودش پشیمان کنند.

همسر شما شروع به تعریف کردن از مهارت آشپزی و دستپخت شما می کند. اما شما سریعا شروع به خنثی کردن آن تعریف می کنید زیرا به توانایی و مهارت خودتان در آشپزی کردن ایمان و باور قلبی ندارید.

در بسیاری از موارد ممکن است علت موفقیت های خودتان را، شانس بدانید. بعد از مدتی احساس می کنید که لیاقت تعریف و تمجید کردن را ندارید و با گذشت زمان اعتماد به نفس شما کاهش پیدا می کند.

علت کاهش اعتماد به نفس بعد از ازدواج

دوره جامع اعتماد به نفس یکی از دوره های ارزشمند و جامع راجب اعتماد به نفس است که به شما کمک می کند در رابطه عاطفی خودتان اعتماد به نفس داشته باشید.

b2n

yun

Cause of decreased self-esteem after marriage