تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس

تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس بسیار کم است و تا حد زیادی تعاریف اعتماد به نفس و عزت نفس یکدیگر را همپوشانی می کنند. الزما کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند، دارای عزت نفس بالایی نیستند و بلعکس کسانی که عزت نفس بالایی دارند، دارای اعتماد به نفس بالایی نیستند. اعتماد به نفس یعنی اینکه من به عنوان یک فرد به توانایی ها و مهارت های خودم ایمان و باور دارم. عزت نفس یعنی من یک فرد ارزشمند و دوست داشتنی هستم. فرد باعزت نفس بالا خودش را ارزشمند می داند و فرد با اعتماد به نفس بالا در همه حال می گوید من می توانم و توانمند هستم.

عزت نفس و اعتماد به نفس ما به تجربیاتی که از گذشته بدست آورده ایم بستگی دارد. برای تقویت این دو مهارت باید تجربیات جدید جایگزین آن شود. تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس

فردی را در نظر بگیرید که یک اتفاق و خاطره تلخی را تجربه کرده است و در پی این اتفاق، اعتماد به نفس خودش را از دست داده است. این فرد برای تقویت اعتماد به نفس باید خاطره های خوبی را جایگزین تجربیاتی که در گذشته خود داشته است، انجام دهد تا تجربیات تلخ او با مرور زمان کمرنگ و از بین برود. هر وقت ما احساس توانمندی خودمان را بالا ببریم، یعنی اینکه اعتماد به نفس ما در حال تقویت و افزایش است. شما باید به دنبال آموزش و یادگیری مهارت های جدید و تازه باشید. به هر میزان که مهارت های جدیدی را یاد می گیرید، اعتماد به نفس و عزت نفس شما افزایش پیدا می کند.

قبل از اینکه شروع به خواندن ادامه مقاله کنید، یادتان باشد شما جزو 20 درصد از افرادی هستید که برای رشد خودتان ارزش قائلید و اقدام به خواندن این مقاله کرده اید.

تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس

بهترین تعریف عزت نفس

بهترین تعریف عزت نفس

در تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس می توان گفت عزت نفس یعنی اینکه من چه ذهنیت و تصوری نسبت به خودم دارم؟

عزت نفس به این معناست که ما چقدر خودمان را دوست داریم و برای خودماند ارزش قائل هستیم. افرادی که عزت نفس بالایی دارند، همیشه از زندگی که دارند خوشحال هستند.آیا شما برای خودتان وقت می گذارید؟ آیا برای سلامت جسمتان ورزش می کنید؟ اگر پاسخ به سوال های بالا مثبت است یعنی شما از عزت نفس بالایی برخوردار هستید.

خیلی از افراد دائما در حال مقایسه کردن خودشان با دیگران  هستند. چنین افرادی حس خوبی راجب خودشان ندارند و در همه حال فرض می کنند دیگران از آن ها بهتر هستند. عزت نفس از تجربه های ما در کودکی شکل می گیرد. این حس ارزشمندی از همان زمان کودکی از طرف والدین ما منتقل می شود. کسانی که عرت نفس بالایی دارند، در پی گرفتن پست و مقام و شهرت نیستند. این افراد با خودشان همانند یک دوست صمیمی برخورد می کنند و هیچگاه خودشان را سرزنش و انتقاد نمی کنند. چنینی افرادی به راحتی از پس چالش ها و مشکلات زندگی بر می آیند و می توانند یک زندگی خوب را تجربه کنند.

بیشتر بخوانید : آیا می دانستید افسردگی یک نوع بیماری است که در یک سن خاص یا در یک مرحله ای از زندگی اتفاق بیفتد.

تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس

بهترین تعریف اعتماد به نفس

بهترین تعریف اعتماد به نفس

در جواب سوال تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس، اعتماد به نفس یعنی اینکه من به توانایی ها و مهارت هایی که دارم، ایمان و باور قلبی دارم و به راحتی می توانم از پس کار های جدید بر بیایم. مهارت اعتماد به نفس با یادگیری مهارت های جدید، افزایش پیدا می کند. برای مثال شما با یادگیری مهارت یک ساز موسیقی، می توانید در آن اعتماد به نفس پیدا کنید. اعتماد به نفس باید در تمامی بعد های زندگی مشاهده شود.

برای مثال شما دعوت به انجام یک مصاحبه کاری شده اید. افرادی که به توانایی های خودشان باور دارند به راحتی در جلسه مصاحبه حضور پیدا می کنند. اما کسانی که به توانایی های خودشان تردید دارند، خودشان را لایق آن شغل نمی دانند و ترجیح می دهند در این مصاحبه کاری شرکت نکنند. افراد با اعتماد به نفس  با شجاعت کامل به مصاف حل کردن مشکلات و چالش های زندگی خودان می روند و موقعیت های دشوار را رها نمی کنند.

تفاوت اعتماد به نفس و عزت نفس

 اعتماد به نفس ما با موفقیت ها و تجربیات گذشته ما ارتباط مستقیمی دارد. پس به دنبال یادگیری مهارت های جدید و کسب موفقیت های جدید در زندگی باشید.

b2n

yun

The difference between self-confidence and self-esteem