تعریف اعتماد به نفس

در درست ترین تعریف اعتماد به نفس می توان به این تعریف اشاره کرد که یعنی باور به توانایی ها و استعداد هایی که داریم برای رسیدن به موفقیت در حوزه ای که دوست داریم و به آن علاقه داریم. ممکن است شما در یک شغل استعداد داشته باشید و باور داشته باشید می توانید آن کار را به درست ترین شکل ممکن انجام دهید. این حس باور و ایمان در زندگی شما نقش موثری دارد و تمامی افراد بزرگ دنیا این حس باور و توانایی را دارا بوده اند. در تعریف اعتماد به نفس مهارتی است که به طور مستقیم روی زندگی شما تاثیری مثبت می گذارد.

اینکه ما در کار های متفاوت توانایی و مهارت داریم، جزو جذابیت های زندگی محسوب می شود. ما باید خودمان و توانایی هایی که داریم را بشناسیم و در مسیر پیشت گام برداریم. داشتن اعتماد به نفس فواید زیادی برای ما دارد که باعث رشد شخصیت ما می شود. اگر شما با کمبود اعتماد به نفس مواجه هستید باید برای تقویت و بهبود آن تلاش کنید. تعریف اعتماد به نفس به انگلیسی یعنی ( self confidence) در این واژه selfe ) (به معنای خویشتن و ( confidence ) به میزان اعتماد و اطمینان شما به خودتان تاکید می کند.

انواع اعتماد به نفس

انواع اعتماد به نفس یکی از دلایل کمبود اعتماد به نفس که در زبان بدن افراد مشاهده می شود، حالت خمیده و قوز کرده است. این حالت در زبان بدن نشانه از تعریف اعتماد به نفس پایین است. در زمان های گذشته انسان های اولیه برای در امان ماندن از حیوانات شکارچی، یک حالت خمیده به خود می گرفتند. در آن زمان استرس زیادی را متحمل می شدند. برای اینکه نشان دهید فردی با اعتماد به نفس هستید، به صورت صاف بایستید و شانه های خود را عقب بدهید. این زبان بدن قدرت و تعریف اعتماد به نفس شما را نشان می دهد.

انواع اعتماد به نفس وجود دارد و تعریف اعتماد به نفس برای هر کدام متفاوت است. در ادامه با انواع اعتماد به نفس آشنا می شوید. نوع اول اعتماد به نفس (self confidence ) است که برای  اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله اعتماد به نفس ما مراجعه کنید.

نوع دوم اعتماد به نفس عزت نفس ( Self Esteem ) عزت نفس یعنی اینکه خودمان را چقدر دوست داریم و ارزش قائل هستیم.

خودکار آمدی (Self Efficacy ) اعتماد به نفس و اعتماد به نفس بسیار شبیه هم هستند و احساس توانمندی در حوزه خاص.

نوع آخر اعتماد به نفس کاذب است که به معنای توانمندی های در حوزه های خاص است.باربارا دی آنجلیس در تعریف اعتماد به نفس اینگونه می گوید : تعریف اعتماد به نفس باور به توانایی و قابلیت انسانی خویش است، اینکه با هر آنچه در زندگی پیش آید روبه رو می شوید، از عهده آنها بر می آیید و آنچه را که ضروری  است انجام دهید.

آیا اعتماد به نفس همان عزت نفس است؟

آیا اعتماد به نفس همان عزت نفس است؟

تعریف اعتماد به نفس و عزت نفس بسیار شبیه به یکدیگر هستند، اما معانی آن ها با هم تفاوت دارند. اعتماد به نفس احساس مثبت راجب خودتان است.

عزت نفس یعنی حس ارزشمندی و دوست داشتن، اینکه شما چقدر خودتان را دوست دارید و برای خودتان ارزش قائلید، مربوط به عزت نفس شما می شود.

اعتماد به نفس از ریشه کلمه اعتماد می آید. یعنی اینکه شما چقدر به توانایی های خودتان اعتماد و باور دارید. عزت نفس یعنی  ارزیابی کردن و سنجیدن. یکی از مولفه های شناختی انسان، عزت نفس است.

کسانی که عزت نفس بالایی دارند از دارایی ها و چیزهایی دارند تعریف نمی کنند. این افراد از شکست و طرد شدن، ترسی ندارند. این افراد حس و حال بهتری دارند. این افراد حس خوبی درباره خودشان دارند، و به عوامل خارجی مانند درآمد و پست و مقام  وابسته نیستند.

هیچ لزومی ندارد افرادی که اعتماد به نفس بالا دارند حتما باید از عزت نفس بالا برخوردار باشند. عزت نفس یعنی اینکه شما خودتان را فردی ارزشمند می دانید اما اعتماد به نفس یعنی اینکه فرد به توانمندی های خودش باور و ایمان دارد. برای تقویت و بهبود اعتماد به نفس خودتان، می توانید با این مقاله چند راه حل برای افزایش اعتماد به نفس پیدا کنید.

آیا می دانستید :افسردگی در ایران با نرخ ۱۲.۵ درصد سالانه، به صورت تصاعد هندسی در حال افزایش است!

b2n

YUN

Definition of confidence