افسردگی

سلام به شما عزیزانی که برای یادگیری و آموزش دیدن خود ارزش قائلید و شروع به خواندن مقاله افسردگی کرده اید. آیا شما می دانستید افسردگی چیست؟ آیا تا به حال در بین اطرافیان خود کسانی بوده اند که به این بیماری دچار  شده اند؟ افسردگی چگونه درمان می شود؟

امروزه افسردگی  یکی از شایع ترین اختلالات روانی است که بسیاری از افراد با آن مواجه هستند. افرادی که با این اختلال مواجه هستند با شرکت در جلسات روان درمانی و مراجعه به پزشک می توانند سبک زندگی خود را تغییر دهند. در ادامه مقاله این مقاله ارزشمند همراه ما باشید تا ببینید افسردگی چیست و چگونه درمان می شود؟

این نوع بیماری روانی یکی از بیماری هایی است که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. برخی از افراد ممکن است در طول زندگی شاید فقط یک بار با آن مواجه شوند. افسردگی یک بیماری روانی است که ممکن است در طول مراحل زندگی تکرار شونده باشد. درمان این بیماری ممکن است چند ماه تا چند سال طول بکشد که این بستگی به خود فرد دارد. ممکن است فرد مبتلا به این بیماری روانی در صورت تشدید این بیماری دست به خودکشی بزند. این افراد در  همه مراحل از زندگی احساس ناامیدی و پوچی دارند. اینکه یک فرد افسرده از علائم این بیماری روانی شناخت داشته باشد، باعث می شود از این بیماری تا حدود زیادی پیشگیری کند.

علائم افسردگی چیست؟

علائم افسردگی چیست؟

هر بیماری و اختلال روانی که در یک فرد به وجود می آید همراه با علائم و نشانه هایی است. برای مثال  افراد افسرده با تغییرات الگوی خواب خود مواجه هستند. این تغییرات ممکن است به شکل  بی خوابی، بیش از حد خوابیدن، تغییر ساعات بیدار شدن و … پدیدار شود. خوابیدن بیش از اندازه  و بیدار شدن صبح خیلی زود از علائم شایع این بیماری محسوب می شود.

یک فرد افسرده به کم خوری و پرخوری مواجه می شود بسیاری از افراد افسرده به طور ناگهانی با تغییر وزن مواجه می شوند. این افراد در طول داشتن این بیماری روانی با کاهش وزن و افزایش وزن مواجه هستند. افرادی که با این بیماری روانی مواجه هستند نمی توانند به خوبی تمرکز کنند. برای این افراد گرفتن تصمیمات پیش پا افتاده  و ساده سخت و دشوار است.

کمبود انرژی در بین افراد افسرده بسیار شایع است، به طوری که بیشتر اوقات حس خستگی دارند و نمی توانند حتی کار های روزمره خود را انجام دهند. این افراد احتمال دارد با عدم تمایلات جنسی دچار شوند. این افراد انگیزه و علاقه ای به انجام کارهای روزمره خود ندارند. یکی از شایع ترین علائم افسردگی می تواند کمبود اعتماد به نفس در افراد باشد.

این افراد به دلیل گذشته ناکام  و اتفاقات ناخوشایند گذشته خود، احساس پشیمانی می کنند و خود را فردی درمانده و بازنده می دانند. فرد افسرده در همه حال احساس نا امیدی دارد. این افراد در همه حال منفی نگر هستند و افکاری خشنوت آمیز مانند خودکشی یا کشتن خود دارند. همانطور که گفته شد این افراد انرژی کافی برای انجام کار های روزانه خود را ندارند و مدام از مشکلاتی مانند سر درد و مشکلات معده شکایت می کنند. افسردگی جزئی از اختلال های دو قطبی و بیماری های روانی محسوب می شود.

عوامل افسردگی چیست؟

عوامل افسردگی چیست؟

ناراحت بودن به مدت زیاد، علاقه نشان ندادن به کاری که در گذشته به آن علاقه نشان می‌دادیم، کم شدن تمرکز، خسته بودن و حالت‌هایی اینگونه، ممکن است علائم افسردگی به شمارآیند. این مشکل، احساسات و افکار و رفتار ما را تغییر می‌دهد. افسردگی ممکن‌است با مشکلات هیجانی و جسمی همراه شود.

افسردگی علت های خاصی می تواند داشته باشد، می تواند بر اثر ناملایمت های زندگی بجود آمده باشد یا بعد از یک شکست بزرگ در زندگی شروع شده باشد و سایر دلایل دیگری که فرد به بیماری روانی این نوع بیماری روانی مواجه شده باشد.

روانشناسان و دانشمندان معتقدند، دلایل زیادی در ابتلا به این نوع بیماری روانی نفش دارد. عوامل و نشانه های افسردگی  عبارتند از :

 • شرایط زندگی

شرایط زندگی یک فرد می تواند یکی از عامل های شایع و مهم در بروز این بیماری روانی است. این شرایط یک فرد می تواند به دلیل موقعیت مالی، مکان زندگی، خانواده و اطرافیان، مکان زندگی، وضعیت تاهل فرد و عوامل دیگر به وجود بیاید. افسردگی در افرادی که وضعیت مالی خوبی ندارند بیشتر دیده می شود.

بسیاری از جوانان نیز با این نوع بیماری مواجه هستند. دلیل بروز این بیماری در بسیاری از جوانان به علت نداشتن شغل مناسب، نداشتن شغل، وضعیت مالی نامناسب برای تشکیل زندگی است. بسیاری از نوجوانان در سنین نوجوانی به ثبات شخصیتی نرسیده اند و به همین علت وارد رابطه های غلط و اشتباه می شوند. این رابطه ها موجب شکست عشقی در این سن می شود و فرد به بیماری روانی دچار و در صورت عدم درمان باعث خودکشی یک نوجوان می شود. متاسفانه امروزه این بیماری در بین نوجوانان و جوانان بیشتر دیده می شود.

 • ژنتیک

یکی از عمل های دیگر افسردگی می تواند ژنتیک باشد و زمینه ی ژنتیکی داشته باشد. علائم این نوع بیماری روانی در افرادی که زمینه ژنتیکی دارند در سنین پایین خودش را بروز می دهد. در اکثر کودکان وجود این بیماری زمینه ژنتیکی دارد. شرایط زندگی و اتفاقات بد نیز در ابتلای این بیماری روانی در یک کودک موثر است.

 • ساختار مغز

بسیاری از دانشمندان با مطالعه تصاویر مغزی حاکی از کاهش فعالیت لوب پیشانی مغز در افراد که مبتلا به افسردگی هستند، مشاهده می شود. افسردگی به دلیل پاسخگویی غده هیپوتالاموس و هیپوفیز نسبت به تحریکات هورمونی ایجاد می شود. احتمال و تشدید در افرادی که سابقه بیماری های اختلالات روانی، کم توجهی و بیش فعالی ( ADHD) دارند بیشتر است.

در افراد سیگاری و معتاد، احتمال ابتلا به این نوع بیماری روانی افزایش پیدا می کند. تروما نیز یکی از عامل های افسردگی است. ضربه های روحی که در سنین پایین برای افراد رخ می دهد، باعث تغییرات دراز مدت می شود. احتمال بروز افسردگی در افرادی که سابقه تروما در دوران کودکی خود دارند، افزایش پیدا می کند.

چه کسانی به افسردگی مبتلا می شوند؟

چه کسانی به افسردگی مبتلا می شوند؟

افسردگی یک نوع بیماری است که در یک سن خاص یا در یک مرحله ای از زندگی اتفاق بیفتد. تجربه این بیماری در افراد مختلف متفاوت است. بروز این نوع بیماری در مردان و زنان ممکن است. مردان به دلایل  فرهنگی و مختلفی بیشتر زنان از این نوع بیماری روانی افسرده می شوند. بیشتر مردان به دلیل وجود این بیماری روانی به مواد مخدر و سیگار رو می آورند و برای فرار از این بیماری به اعتیاد روی می آورند.

این بیماری می تواند منجر به خودکشی در بسیاری از مردان شود.در زنان نیز وجود و بروز این بیماری دلایل مختلفی دارد که می تواند عوامل مختلفی مانند ژنتیک، تغییرات هورمونی، باروری، عدم داشتن اعتماد به نفس، ظاهر و زیبایی یک زن و… داشته باشد. بسیای از زنان به دلیل نداشتن هدف و ادامه ندادن مسیر برای رسیدن به هدف هایی که دارند، به افسردگی دچار می شوند.

آمار افسردگی در زنان بیشتر از مردان دیده می شود. زیرا بیشتر زنان خانه دار هستند و به خودشان و مهارت هایی که دارند کم توجه اند. به همین دلیل اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و به این بیماری روانی دچار می شوند. عده زیادی از زنان علائم افسردگی شدیدی را در دوران پیش از قاعدگی خود تجربه می کنند. در بسیاری از زنان سندرم پیش از قاعدگی ( PMS) اختلال پیش از قاعدگی ( PMDD) مواجه هستند. بسیاری از افراد در دوران بعد از زایمان خود با این نوع بیماری روانی پس از زایمان مواجه می شوند. این بیماری بعد از زایمان، موجب بی خوابی، گریه و حتی  آسیب زدن از طرف مادر به نوزاد یا خود می شود. وقتی زنان با این بیماری روانی بعد از زایمان مواجه می شوند، به سختی می توانند کار های روزمره خود را به سختی انجام می دهند.

افسردگی در نواجوانان را جدی بگیریم!

افسردگی در نواجوانان را جدی بگیریم!

نوجوانان در این سنین با  فشار های زیادی مواجه هستند. زیرا در این سنین شخصیت و هویت آن ها به طور کامل شکل نگرفته است و سوالات زیادی راجب هویت و شخصیت خود در این سنین دارند.

گذر از سنین نوجوانی و دوران بلوغ بسیار سخت و دشوار است. در این دوران اکثر نوجوان ها به بیماری های روانی مانند افسردگی دچار می شوند. بسیاری از نوجوان ها در این دوران کج خلق می شوند. این بیماری در این سنین همه جنبه های زندگی یک نوجوان را تحت الشعاع قرار می دهد.

در این دوران خانواده نقش موثری را می تواند ایفا کند. عشق پدر و مادر و راهنمایی های درست  پدر و مادر در این دوران سخت می تواند به یک نوجوان کمک کند تا از این دوران به بهترین شکل عبور کند. آمار های تقریبی نشان می دهد که در هر پنج نوجوان، یکی از آن ها دچاراین نوع بیماری روانی می شود. افسردگی یک بیماری قابل پیشگیری و درمان است. در دوران نوجوانی شخصیت فرد تشکیل می شود و بیماری افسردگی می تواند این شخصیت را به طور کلی نابود کند. این بیماری علائم مختلفی را به همراه دارد که تمامی بعد های زندگی یک نوجوان را درگیر خود می کند.

علائم افسردگی در نوجوانان

علائم افسردگی در بعضی از نوجوان ها می تواند باعث بروز خشونت و رفتار های نامناسبی شود و در برخی دیگر ممکن است باعث گوشه گیری شود. بسیاری از نوجوانان ممکن است دست به خودکشی بزنند یا اینکه از خانه فرار کنند. در این دوران نیز بسیاری  از نوجوان ها مواد مخدر و الکل برای خود درمانی استفاده می کنند و آینده خود را به طور کلی خراب می کنند. مواردی که در این دوران در اثر افسردگی بجود می آید، نتیجه و آثار مخربی را در آینده یک نوجوان می گذارد.

عوامل زیادی می تواند باعث این بیماری در بین افراد شود :

 • عدم تمرکز
 • احساس عذاب وجدان
 • کاهش میل جنسی
 • خودکشی و فکر کردن به مرگ
 • اختلال در خواب
 • احساس خستگی و کمبود انرژی
 • کابوس های شبانه
 • درد های جسمی
 • عدم اعتماد به نفس
 • رنجش بیش از حد از مسائل پیش پا افتاده

انواع افسردگی

انواع افسردگی

افسردگی در بین افراد به شکل های گوناگونی ظاهر می شود که شامل موارد زیر می باشد :

نوع اول افسردگی حاد می باشد. این بیماری روانی معمولا همراه با استرس شدید بجود می آید. و پزشکان می گویند این نوع افسردگی حدود شش ماه طول می کشد. افراد ممکن است به یکباره این این بیماری را تجربه کنند. بهتر است برای درمان این نوع از این بیماری روانی باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

این نوع بیماری روانی غیر عادی یکی از زیر مجموعه های این بیماری روانی حاد می باشد و با علائم خاصی همراه است. برای درمان این نوع افسردگی، بیشتر پزشکان دارو تجویز می کنند. افراد مبتلا به این نوع بیماری روانی خلق و خوی موقت را در شرایط مختلف تجربه می کنند. از علائم این نوع می توان به اضافه وزن، افزایش اشتها، احساس سنگینی ، عدم تمرکز، کمبود انرژی و… اشاره کرد. نوع دیگر افسردگی، افسردگی خویی است.

این نوع افسردگی نسبت به نوع های دیگر، خفیف است. علائم و نشانه های  این بیماری روانی به طور کامل مشخص نیست ولی این نوع ممکن است تا مدت طولانی ادامه پیدا کند و می تواند مشکل ساز باشد. این افراد ممکن است در  کنار این نوع از این بیماری، نوع حاد این بیماری روانی را نیز تجربه کنند. برخی از افراد ممکن از در برهه از زمان زندگی خود به  این نوع بیماری روانی عاطفی دچار شوند. این نوع از بیماری روانی ممکن است مدت کوتاهی در فصل زمستان منجر شود و به اختلال عاطفی فصلی شناخته می شود.

نوع آخر این بیماری روانی  اختلال دو قطبی است. این اختلال حالتی را در یک فرد ایجاد می کند که گاهی بسیار شاد و گاهی بسیار غمگین هستند. اختلال دو قطبی به شکل تغییرات در روحیه، انرژی بیش از حد و ناتوانی  در انجام عملکرد های روزمره نمود پیدا می کند.

درمان افسردگی

درمان افسردگی

برای درمان افسردگی باید سریعا اقدام کرد. وقتی علائم و نشانه های این بیماری روانی را در خودتان یا دیگران مشاهده کردید، سعی کنید سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید و نسبت به درمان خود جدی باشید.

در دراز مدت این بیماری می تواند مشکلات و عوارض جدی را در شما بجود بیاورد. اگر با بیماری دست و پنجه نرم می کنید، سعی کنید تنها نمانید و در جمع دوستان و نزدیکان خود بروید و با آنان ارتباط برقرار کنید. احساساتتان را به نزدیکان خود انتقال دهید. انتقال احساسات شما به دیگران می تواند حال شما را خوب کند.

برای افراد این سوال پیش می آید که آیا با مشاوره رفتن افسردگی درمان می شود؟ آیا با دارو خوردن این بیماری روانی ما درمان می شود؟

انواع درمان افسردگی

انواع درمان افسردگی

این بیماری روانی درمان های مختلفی دارد که بر اساس نوع افسردگی تعیین می شود. برای برخی از افراد دارو درمانی پیشنهاد می شود. دارو های ضد این نوع بیماری روانی شامل دارو های آنتی سایکوتیک ( ضد روان پریشی ) و تثبیت کننده های خلقی شامل می شود.

روان درمانی نیز یکی از راه های درمان این نوع بیماری است که در این نوع درمان، درمان بین فردی و رفتار درمان شناختی (CBT ) انجام می شود. درمان بعدی شامل درمان تحریک مغزی می شود که در این نوع از درمان درمان الکتروشوک ( ECT)  و تحریک مغناطیسی جمجمه ای تکرا شونده (0RTMS ) صورت می گیرد.

نور درمانی نیز یکی از درمان های این بیماری محسوب می شود که با استفاده از یک جعبه نور در معرض طیف کامل نور قرار می گیرد و این درمان کمک می کند تا میزان ترشح هورمون ملاتونین تنظیم شود. درمان های دیگری نیز به غیر از این درمان ها وجود دارد که باید خود فرد اقدام به درمان بیماری خود بکند.

فرد می تواند با شرکت در کلاس های توسعه فردی، مدیتیشن، خود مدیریتی، مراقبه و… بیماری خود را درمان کند. اکثر افراد افسرده باید تحت حمایت بقیه افراد قرار بگیرند تا مدت زمان درمان آن ها به پایان برسد و به طور کامل بیماری روانی آن ها بهبود پیدا کند. وضعیت زندگی افراد ، اعتیاد و بیماری هایی که وجود دارد می تواند زمان درمان و نتیجه درمان را سخت تر کند. به جز این درمان هایی که گفته شد، درمان های دیگری نیز وجود دارد که می تواند باعث بهبود افسردگی شود.

افسردگی اساسی

افسردگی اساسی

افسردگی نوعی اختلال خلقی است که باعث حس ناامیدی در افراد می شود. یکی از انواع حالت این بیماری که از نوع شدید و مداوم آن است، این نوع بیماری روانی  اساسی نام دارد.

به این نوع از از افسردگی ، افسردگی بالینی یا اختلال این نوع بیماری روانی اساسی نیز می گویند. روان شناسی  و مراجعه به پزشک می تواند افسردگی اساسی را بهبود ببخشد و علائم این نوع یماری روانی را کاهش دهد.

افسردگی اساسی می تواند ناشی از نوعی از دست دادن، مرگ ناگهانی عزیزان و اختلالات در بیماری باشد. که دربین انواع افسرده بودن، بسیار شدیدتر است.

نشانه و علائم این نوع بیماری روانی اساسی می تواند باعث بروز مشکلاتی در روابط با دوستان، خانواده و اطرافیان شود. این نوع از این بیماری علائمی متفاوت و شدیدتر از افسردگی های دیگر دارد. این افراد در مورد موضوعات جزئی، سریعا احساس عصبانیت، ناامیدی و زود رنجی کنند و اغلب اوقات بی تحرک و بی قرار هستند. این افراد با کاهش وزن یا افزایش وزن زیادی مواجه هستند. در این نوع افراد احساس کندی در فکر کردن و تصمیم گیری دارند.

افرادی که مبتلا به این نوع بیماری روانی اساسی هستند نیاز به وجه و مراقبت های جدی دارند. این واقعیت وجود دارد که این نوع از افسردگی می تواند باعث بروز یک سری از حوادث و واقعه های آسیب زا و خطرناک شود. اگر احساس این نوع بیماری را دارید بهتر است، سریعا اقدام کنید و  به پزشک مراجعه کنید. عدم درمان این نوع بیماری روانی می تواند مشکلات جدی و خطرناکی را بجود آورد.افزایش اعتماد به نفس درباره ظاهر

افسردگی در کودکان چگونه است؟

افسردگی در کودکان چگونه است؟

یکی از سوال هایی که برای والدین ایجاد می شود، این است که  آیا کودکان نیز به افسردگی دچار می شوند؟

این مشکل در کودکان به چه صورت بروز پیدا می کند؟

برای تشخیص و درمان این بیماری روانی  کودکان، چه کار هایی لازم است؟ این نوع بیماری روانی در کودکان نیز وجود دارد و اگر درمان نشود باعث ایجاد اختلال هایی  در بزرگسالی کودک می شود. این نوع بیماری روانی در کودکان بسیار جدی  و درمان آن بسیار مهم است.

علائم افسردگی در دیگران متفاوت است. در بعضی از کودکان وجود این نوع بیماری روانی به صورت پنهان و مخفی وجود دارد. این بیماری در کودکان به صورت تغییر خلق و خوی بروز می دهد.علت کاهش اعتماد به نفس بعد از ازدواج

از نشانه های این بیماری روانی در کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تغییر اختلال و اشتها به صورت افزایش و کاهش
 • خستگی و کاهش انرژی
 • احساس گناه و بی ارزش بودن
 • فکر کردن درباره خودکشی و مرگ
 • مشکل تمرکز در کودکان
 • انزوای اجنماعی از کودکان اطراف خود
 • بد اخلاقی به همراه فریاد و گریه
 • درد های بدنی

کاهش توانایی کودک

این علائم در بسیاری از کودکان یکسان نیست و می تواند در زمان های مختلف به شکل های متنوعی خوش را نشان دهد. در بسیاری از کودکانی که افسردگی دارند تغییرات محسوسی در عملکرد تحصیلی و فعالیت های  اجتماعی آن ها ظاهر می شود.

درمان افسردگی در کودکان

درمان افسردگی در کودکان

برای درمان افسرده بودن در کودکان باید روند درمانی طی شود. والدین نقش موثری در درمان بیماری روانی کودک دارند. درمان این نوع بیماری در کودکان بسیار متفاوت از نوع درمان در بزرگسالان است.

والدین باید حواسشان به فرزند خود باشد و در صورت مشاهده از علائم این نوع بیماری روانی، بیشتر به کودکان خود توجه داشته باشند و به آن ها اهمیت بدهند. بهتر است پدر و مادر ها برای درمان افسرده بودن در کودکان خود به روان پزشک و رونشناس مراجعه کنند. درمان هایی برای افسردگی  کودکان و نوجوانان پیشنهاد می شود، شامل : روان درمانی، ملاقات با همه اعضای خانواده، تماس روانشناسی با مدرسه و صحب با دوستان کودک خود و… می شود.اهمیت اعتماد به نفس در روابط عاطفی

ریشه  افسردگی

ریشه افسردگی

بسیاری از افراد، خودشان یا اطرافیانشان اندوه و افسرده بودن را تجربه می کنند. یکی از اتفاق هایی که می تواند باعث این نوع بیماری  افراد شود، از دست دادن عزیزان است. این غم و اندوه به صورت ناگهانی رخ می دهد و تمام وجود یک نفر را تحت شعاع قرار می دهد. غم از دست دادن دیگران به شکل موج های مقطعی به سراغ افراد می آید.

برخی از روانشناس ها ریشه های افسردگی را از دوران کودکی می دانند. در برخی از موارد نیز افسردگی را در مدیریت چالش ها و دشواری های زندگی  ربط می دهند. ویلیام گلسر ( نویسنده  کتاب نظریه انتخاب ) این بیماری را را یک رفتار می داند که رفتاری که فرد در پاسخ به شرایط و رویداد های محیطی، با هدف ارضاء نیاز های خود، انتخاب می کند.

از نگاه مارتین سلیگمن که از افراد صاحب نام در زمینه تشخیص و عارضه یابی آسیب های  روانی است و در کتاب خودش ( Abnormal Psychology ) راجب  یکی از ریشه های  افسردگی  اینگونه مطرح می کند : ( بخشی از این نوع بیماری روانی در توجه و تعهد افراطی نسبت به خود و بی توجهی  به خیر عمومی ریشه دارد. او می گوید : این وضعیت می تواند  برای سلامت  ما بسیار خطرناک باشد و مانند کمبود نرمش  فیزیکی  یا مصرف  زیاد کلسترول است.)

اگر مدام به شکست ها و موفقیت های خودمان مشغول باشیم و نسبت به وضعیت دیگران، تهعد و توجهی نداشته باشیم، نتیجه چنین وضعیتی باعث  افزایش این بیماری ، کاهش سلامت و رخت بستن از زندگی خواهد بود. با توجه به این تعریف، افسردگی یک بیماری  پیچیده و  چند ریشه ای است و بسیار طبیعی است که کارشناسان در تحلیل و ریشه یابی آن، دیدگاه های متنوعی داشته باشد.

افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان

این نوع بیماری روانی پس از زایمان یکی از انواع این نوع بیماری روانی شایع است  که در بین بسیاری از خانم هایی که به تازگی زایمان کرده اند، دیده می شود. علائم این نوع بیماری روانی مشابه با  علائم انواع افسردگی دیگر است. بسته به شدت نوع افسردگی در بین خانم ها، ممکن است نگهداری و مراقبت از نوزادان توسط مادر با شکل مواجه شود.

شما ممکن است بعد از زایمان خود به دلیل بروز این بیماری احساس گناه کنید زیرا از خودتان به دلیل بدنیا  آمدن نوزاد خود انتظار شادی و خوشحالی دارید. این نوع از افسردگی ممکن است به صورت خفیف باشد که با  حمایت از طرف خانواده و اطرافیان، درمان می شود. اگر این نوع این نوع بیماری روانی شدید شود، شما باید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است در برخی از زنان چند ماه بعد از تواد نوزاد بروز دهد. علائم افسردگی در این زنان همانند علائم دورن بارداری است و ادامه پیدا می کند.

در این مواقع خانم ها احساس نارضایتی دارند و بغض می کنند. همگی کسانی که به تازگی مادر شده اند خیلی خسته می شوند. و باعث می شود که شما احساس کنید بسیار خسته و فاقد انرژی برای انام دادن کار های روزانه خود هستید. بسیاری از مادرانی که افسردگی بعد از زایمان را تجربه می کنند، بی خواب هستند و در بسیاری از مواقع نمی توانند به خوبی بخوابند و از زندگی  و بودن با نوزاد خود لذت نمی برند. اغلب اوقات بسیاری از مادران افسرده، به دلیل خستگی و ناامیدی که دارند احساس می کنند می خواهند به نوزاد خود آسیب بزنند. شما در صورت داشتن افسردگی می توانید به پزشک و ماما خود برای درمان مراجعه کنید.

دوره اعتماد به نفس

دوره اعتماد به نفس

یکی از دوره های ارزشمندی که شما می توانید در آن شرکت کنید، دوره اعتماد به نفس سایت زندگی برتر است که این دوره توسط خانم دکتر هانیه فریدونفر تدریس می شود. هانیه فریدونفر مدرس مهارت های ارتباطی  و سبک زندگی است و به شما کمک می کند تا با سرمایه گذاری کردن روی مهارت ها و توانایی هایی که دارید، به یک فرد تاثیر گذار تبدیل شوید.

معرفی کتاب در زمینه اعتماد به نفس

 

چطور بفهمیم به افسردگی مبتلا شده‌ایم؟

چطور بفهمیم به افسردگی مبتلا شده_ایم؟

فهمیدن علامت‌های افسردگی به تشخیص‌دادن افسردگی در ما و اطرافیان یاری می‌رساند. اینجا چند مورد از اصلی‌ترین علامت‌های افسردگی را می‌بینیم:

احساس ناراحتی، پوچی و ناامیدبودن، عصبی‌شدن و ناراحت‌شدن از اتفاقات بی اهمیت.

علاقه نشان ندادن و بی‌میلی به کارهایی که در گذشته برایمان جذاب بوده است.

مشکلات خواب (کم‌خوابی یا زیاد خوابیدن)احساس خسته‌بودن یا کمبود انرژی حتی بدون انجام کار سخت.

تغییرات چشمگیر دراشتها و وزن به شکل کم و زیاد شدن اشتها بدون دلیل و یا چاقی و لاغری‌ در مدت زمان کوتاه.

اضطراب و پریشانی .

عذاب وجدان یا احساس گناه کردن برای فعالیت‌های کوچک گذشته.

کاهش تمرکز، کم شدن قدرت حل مسائل .

کاهش توان تصمیم‌گیری کردن.

فکر مداوم به مرگ و خودکشی کردن‌

دردهای جسمی بی دلیل معین.

دلایل ابتلا به افسردگی چیست؟

به چه دلیل دچار افسردگی می‌شویم؟

به چه دلیل دچار افسردگی می_شویم؟

افسردگی، در موقعیت زندگی خوب و بد اتفاق می‌افتد و همه ما امکان دارد در هر موقعیت این نوع بیماری روانی بگیریم. مهم‌ترین عوامل افسردگی به این شرح هستند:

تفاوت مواد شیمیایی در مغز: مواد خاصی در مغز روی اخلاق انسان اثرگذارند. به‌هم‌خوردن تعادل این مواد شیمیایی در مغز از مهم‌ترین عوامل افسردگی هست.

ژنتیک: افسردگی ممکن است ارثی به وجودبیاید. به عنوان مثال اگر یکی از دوقلوهای همسان دچار این نوع بیماری روانی شود به احتمال ۷۰ درصد دیگری هم افسردگی بگیرد.

شخصیت: کسانی که اعتماد به نفس پایینی داشته باشند، افرادی که نمی‌دانند چگونه استرس را سازمان دهند یا اشخاصی که به طور کلی بدبین هستند بیشتر در معرض افسردگی قرار می‌گیرند.

اثرات محیطی: احتمال ابتلا به این نوع بیماری روانی در افرادی بیشتر می‌شود که در برخورد با خشونت، تبعیض، سوءاستفاده یا فقر قرار می‌گیرند.

چطور به افسردگی بهبود ببخشیم ؟

چطور به افسردگی بهبود ببخشیم ؟

در جهان روان‌پزشکی این نوع بیماری روانی قابل درمان‌ترین مشکل به حساب می‌آید. با توجه به این که علت افسردگی چه چیزی هست و از کجا به وجود آمده، روش‌های درمانی مختلفی برای آن موجود‌هست. تشخیص‌دادن و انتخاب‌کردن روش درمان افسردگی به عهدۀ پزشک متخصص اعصاب و روان هست.

۱بهبود افسردگی با کمک گرفتن از دارو

به‌هم‌خوردن و بی نظم شدن تعادل مواد شیمیایی در مغز ممکن است یکی از دلیل‌های این نوع بیماری روانی بشود، در نتیجه برگشت دادن غلظت این مواد شیمیایی به حد نرمال، می‌تواند افسردگی را از نابود کند. این تعادل با مصرف‌کردن قرص‌های ضد افسردگی به وجود می‌آید. قرص‌های ضد افسردگی برخلاف تفکر بسیاری از مردم، مُسکن، خواب آور، تحریک کننده یا اعتیاد آور نبوده و غلط است.

یک الی دو هفته بعد از مصرف داروهای ضد این نوع بیماری روانی، اثر آنها در بهبودی آغاز گشته. اثر کامل این قرص‌ها از ماه دوم یا سوم به چشم می‌خورد. اگر افسردگی بعد از این دوره کاملا درمان نشود، پزشک داروهای زیادتری را تجویز می‌کند یا مقدار دارو را زیاد می‌نماید.

پس از درمان این نوع بیماری روانی مخصوصا افسردگی شدید، معمولاً متخصص از مراجعه کننده درخواست می‌کند که قرص‌ها را تا ۶ ماه یا بیشتر مصرف کند. به خاطر  احتمال عود افسردگی و برای جلوگیری از آن، ممکن است درمان تا زمان‌های طولانی ادامه پیدا بکند.

۲بهبود افسردگی به روشهای غیر دارویی

روانپزشک امکان دارد از روش‌های روان درمانی، برقراری تحریک الکتریکی یا مغناطیسی و روش‌های دیگر برای درمان این نوع بیماری روانی استفاده‌کند.

علامت‌های جسمی افسردگی و اضطراب مشکل‌های خواب در افسردگی

علامت_های جسمی افسردگی و اضطراب مشکل_های خواب در افسردگی

مشکل در خوابیدن یا ناتوان بودن در حفظ‌کردن روند خواب

در افراد مبتلاشدن به این نوع بیماری روانی بسیار شایع هست. البته افراد کمی از مبتلایان به این نوع بیماری روانی هم دچار خوابیدن افراطی هستند.

درد قفسه‌سینه در افسردگی

درد قفسه‌سینه ممکن است نشانه وجود مشکل‌های بسیار مهم مانند ناراحتی قلبی و معضلات ریوی شود. بعضی وقت‌ها هم مشکلات معده با درد قفسه‌سینه همراه هست. پس اگر در قفسه‌سینه درد احساس بکنیم حتما باید به پزشک برویم تا دلیل آن تعیین بشود. اگر پزشک برای درد قفسه‌سینه دلیل مشخصی پیدا نکرد، شاید این نوع بیماری روانی باعث به وجودآمدن آن هست.

افسردگی خطر بیماری‌های قلبی را زیاد می‌کند.  این رابطه دو طرفه است، یعنی کسانی که حمله قلبی یا سکته قلبی را تجربه می‌کنند هم، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به افسردگی قرار میگیرند.

خستگی و نداشتن انرژی در افسردگی

اگر پس از یک خواب یا استراحت بلندمدت همچنان احساس خستگی کردیم و انرژی لازم برای انجام کار و فعالیت‌های ساده روزانه خود را هم نداریم، بهتر هست امکان ابتلا به افسردگی را نادیده نگیریم. وقتی خستگی به نشانه‌های این نوع بیماری روانی اضافه می‌گردد، هر دو بسیار بدتر می‌شوند و شخص مبتلا به افسردگی را با موقعیت خیلی دشواری مواجه می‌کند.

رنج عضلات و مفصل‌ها

افرادی که برای مدت طولانی درد می‌کشند ، بیشتر از بقیه در معرض خطر ابتلا به این نوع بیماری روانی قرار می‌گیرند. از سمت دیگر، افسردگی هم امکان دارد باعث به وجودآمدن درد بشود. با دقت به این که در مغز از مواد شیمیایی مشابه‌ای برای سامان کردن اخلاق و همچنین، انتقال حس درد بهره‌میبرند. این همکاری منطقی هست.

 بیماری‌های گوارشی در افسردگی

مغز و روده خیلی باهم ارتباط دارند. به همین دلیل، وقتی با استرس یا آشفتگی روبه‌رو می‌شویم، تهوع یا درد معده می‌گیریم. این نوع بیماری روانی امکان‌دارد روده ما را با مشکل درگیربکند و تهوع، سوءهاضمه، اسهال یا یبوست بگیرد.

سردرد

تحقیق‌های معتبر پزشکی بیانگر این است که اشخاص مبتلا به مشکلات افسردگی اساسی، سه برابر بیشتر از بقیه امکان دارد  انواع میگرن بگیرد. متاسفانه افراد مبتلا به میگرن هم پنج برابر بیشتر از بقیه در شرایط ابتلا به افسردگی هستند.

کمردرد

اگر همیشه کمردرد اذیتمان می‌کند شاید به علت افسردگی هست. درصداحتمال این که افراد مبتلا به افسردگی دچار کمردرد یا سردرد شدید شوند، چهار برابر بیش از بقیه هست.

اختلال در عملکرد جنسی

افسردگی تمایل فرد به فعالیت جنسی را خیلی کم می‌کند. متاسفانه بعضی از داروهای ضد این نوع بیماری روانیهم منجر به مشکلات جنسی می‌شوند.

 

 

این نوع بیماری روانی یک نقطه‌ضعف نیست که با چند روز مواظبت رفع بشود بلکه دنبال کردن و درمانی بلند مدت، مواظبت و بررسی مداوم نیاز دارد. اما مضطرب نشوید؛ همگی ما قادر هستیم افسردگی را زمین بزنیم. هرچه سریع‌تر افسردگی پیگیری کنیم، آسان‌تر می‌توانیم آن را درمان بکنیم و مدت بیشتری را از زندگی استفاده کنیم. اولین راه برای رفع این نوع بیماری روانی و جلوگیری‌کردن از افسردگی شدید، شناخت علامت‌های افسردگی هست.

b2n

yun

rizy

Depression