افسردگی در بارداری

افسردگی در بارداری یکی از شایع ترین افسردگی ها می باشد که بسیاری از زنان بعد از بارداری با این افسردگی مواجه می شوند.سرانجام، راهی سریع برای درمان افسردگی لو رفت!

بارداری یکی از دوران شیرین برای هر مادری می باشد. به طور تقریبی می توان گفت بین 14 تا 23 درصد زنان، علائم افسردگی را بعد ازبارداری و تجربه خواهند کرد. دوران بادراری برای زنان، بالا و پایین هایی دارد که روی حالات روحی و خلقی یک زن باردار تاثیر بسیار زیادی دارد. بسیاری از دکتر ها راجب افسردگی های  هشدار های لازم و کافی را می دهند که اطرافیان زنان باردار آنان را درک کنند و برای درمان این افسردگی تلاش کنند و مادران باردار را درک کنند تا آسیبی به روحیان یک زن نرسد.

درمان نشدن و پیگیری نکردن این نوع افسردگی می تواند روی سلامتی کودک و زن باردار تاثیر مستقیم و منفی بگذارد یک زن باردار را با چالش های فراوانی روبه رو کند.در دوره بارداری تغییرات هورمونی می تواند سبب تغییرات شیمیای در مغز زن ان باردار شده و بطور مستقیم به افسردگی و اضطراب مرتبط می باشد. درمان نشدن افسردگی در بارداری می تواند باعث ایجاد خطراتی برای جنین و  مادر می شود. برای مثال این افسردگی می تواند باعت تغذیه ناسالم یا ناکافی برای مادر شود. این تغذیه به طور مستقیم روی جنین تاثیر می گذارد.

در این مقاله همراه ما باشید تا راجب راهکار طلایی را برای  در مان افسردگی در بارداری اطلاعات کسب کنید تا  اگر در نزدیکان شما یک زن باردار وجود دارد، برای حال روحی او و درمان افسردگی اش، راهکار های کلیدی پیدا کنید.

افسردگی چه تاثیری بر روی مغز دارد؟

علائم افسردگی در بارداری

بیشتر زنان باردار به مدت 15 روز یا حتی بیشتر، علائم افسردگی در بارداری را تجربه می کنند که شامل موارد زیر است :

 • تغییر عادات غذایی یک زن باردار
 • احساس گناه
 • عدم داشتن اعتماد به نفس
 • داشتن افکار مرگ و خودکشی
 • احساس بی ارزش بودن
 • داشتن خواب زیاد یا بی خوابی
 • کاهش تمرکز
 • عصبی شدن
 • از دست دادن علاقه نسبت به فعالیت های گذشته خودتان

افسردگی در بارداری

چرا باید اعتماد به نفس داشته باشیم؟

تاثیر فسردگی در بارداری بر روی جنین

تاثیر فسردگی در بارداری بر روی جنین

زنان باردار وقتی متوجه علائم افسردگی شده اند، باید سریعا به پزشک معالج مراجعه کنند تا این افسردگی روی جنین و روی خود مادر تاثیری نگذارد. برای بسیاری از زنان باردار رفتن به چکاپ های دوران بارداری سهت خواهد شد و این نشانه از بی انگیزه بودن و خطر برای سلامت جنین می باشد. در این مواقع اطرافیان مادر باید افسردگی او را درک کنند و به فکر درمان های او باشند تا آسیبی جدی به خود نزنند.

اگر افسردگی در این دوران درمان نشود می تواند باعث  زایمان زود رس  یا متولد شدن نوزادی با وزن پایین شود. نوزادانی که از زنان مبتلا شده به افسردگی در بادراری متولد می شوند از سلامت جسمی کمتری نسبت به نوزادان دیگر برخوردار هستند.افسردگی در بارداری

راهکا هایی برای درمان افسردگی در بارداری

اطرافیان زن باردار باید بیشتر از همیشه، مواظب او باشد تا از نظر عاطفی و  روحی یک مادر احساس کمبود نکند.برای درمان زودتر و برای بر طرف کردن افسردگی در این دوران مراجعه به یک پزشک درمانگر ضروری و لازم است.

 1. تمامی عواطف و مشکلات خودتان را به همسر خودتان اطلاع دهید
 2. از قرار گرفتن در موقعیت های استرس زا جدا خودداری کنید
 3. برای تقویت رابطه عاطفی، وقت کافی را با رهمسر خودتان بگذارید
 4. از فعالیت های سنگین و غیر ضرئری در این دوران خودداری کنید
 5. نوشیدن کافئین در این دوران، بسیار مضر است
 6. داشتن ورزش های سبک با کمک یک مربی مخصوص، می تواند کمک فروانی در سلامت روح و روان شما داشته باشد
 7. از خوردن داردی های خودسر خودداری کنید
 8. همه کار های خانه خوتان را به تنهایی انجام ندهید و از دوستان و نزدیکانتان کمک بگیرید

راه های تقویت اعتماد به نفس

 

در این دوران بیشتر از هر چیزی باید علاوه بر اینکه به فکر خودتان هستید به فکر کودک خودتان نیز باشید. اگر احساس تنهایی و پوچی به شما دست داد، حتما با همسر و خانواده خودتان در میان بگذارید.

خواندن این مقاله می تواند راهی برای درمان این افسردگی باشد!

برای مطالعه بیشتر می توانید ب مقاله چرا افسردگی در زنان بیشتر است مراجعه کنید.

b2n

yun

Depression in pregnancy