اعتماد به نفس

تبریک می گم به شما عزیزانی که جزو 20 درصد از افرادی در جامعه هستید که برای یادگیری و آموزش خود ارزش قائلید و شروع به خواندن مقاله ارزشمند اعتماد به نفس کرده اید. اعتماد به نفس یکی از مهم ترین مهارت های توسعه فردی به حساب می آید که برای تمامی افراد ضروری است. تعریف اعتماد به نفس چندان سخت نمی باشد و تعاریف مختلفی راجب آن وجود دارد.

اعتماد به نفس یعنی اینکه شما راجب خودتان و توانایی هایی که دارید ایمان و باور داشته باشید. گاهی اوقات بزرگ ترین و موفق ترین آدم هایی که در دنیا وجود دارند با کمبود اعتماد به نفس مواجه هستند. همه افراد دوست دارند اعتماد به نفس داشته باشند، ولی مسئله اینجاست که شما برای یادگیری این مهارت، چه کارهایی را انجام می دهید و چقدر برای این مهارت، مطالعه دارید. یکی از کار هایی که می توانید همین الان برای این مهارت اقدام کنید، خواندن این مقاله ارزشمند است. خیلی از افراد حاضر نیستند بهای موفق شدن در کاری را پرداخت کنند.

چطور می توانیم اعتماد به نفس بالا داشته باشیم ؟

چطور می توانیم اعتماد به نفس بالا داشته باشیم ؟

از هر بعدی از زندگی که نگاه کنیم، به این نتیجه می رسیم که اعتماد به نفس یک مهارت مهم و کاملا ضروری به حساب می آید. برای مثال شما دو فروشنده را در نظر بگیرید. یکی از فروشنده اعتماد به نفس بالایی دارد و با اطمینان کامل از محصول خود تعریف می کنند و فروشنده دیگر هیچگونه باوری به کیفیت محصول خود ندارد و با تردید آن را به شما معرفی می کند.

بدون شک شما از فروشنده ای خرید می کنید که اعتماد به نفس بالایی در توضیح ارائه محصول خود دارد.

اعتماد به نفس کمک می کند ما خودمان را دوست داشته باشیم. بخشی از اعتماد به نفس ما مربوط به اطرافیانمان می شود. عزت نفس یعنی فرد در هر شرایط و زمانی خودش را دوست دارد و حس ارزشمندی می کند. اعتماد به نفس یعنی ما در هر لحظه به توانایی هایی که داریم باور داشته باشیم و از چالش های جدید نترسیم. برای مثال شما می خواهید شروع به یادگیری مهارتی کنید، در ابتدا باید به خودتان باور داشته باشید که از پسش بر می آیید و بعد از یادگیری می توانید آن را انجام دهید.

با انجام دادن مراحل زیر می توانید اعتماد به نفس بالا را تجربه کنید.

مراحل عبارتند از :

 • برنامه ریزی
 • قدرت هایتان را کشف کنید
 • اهدافتان را مشخص کنید
 • به برنامه خود پایبند باشید
 • موفقیت های گذشته خود را در نظر بگیرید
 • مدیر ذهن خودتان باشید
 • دانش لازم کسب کنید
 • برای خودتان اهداف کوچک تعیین کنید

 نشانه های کمبود اعتماد به نفس

نشانه های کمبود اعتماد به نفس

برای تمامی افراد لحظه هایی به وجود آمده است که با کمبود اعتماد به نفس مواجه شده اند. گاهی بر اثر بعضی از اتفاق ها، ما اعتماد به نفس خود را ازدست می دهیم. افرادی که با کمبود اعتماد به نفس مواجه هستند به توانایی هایی که دارند باور ندارند و گام اول برای حل هر مسئله ای، شناخت آن است.

از حضور در جمع پرهیز می کنند

کسانی اعتماد به نفس پایین دارند از بودن در جمع های مختلف پرهیز می کنند و وقتی در جمع حضور پیدا می کنند، خودشان را با تلفن سرگرم می کنند. صحبت کردن در جمع برای چنین افرادی بسیار سخت و دشوار است.

از ابراز نظر و عقیدشان می ترسند

از ابراز نظر و عقیدشان می ترسند

افرادی که اعتماد به نفس کمی دارند، نمی توانند به راحتی عقایدشان را ابراز کنند. این افراد شهامت کمی برای ابراز نظرشان دارند. اکثرا بعد از ابراز عقیده های خودشان پشیمان می شوند. این افراد به دلیل نداشتن اعتماد به نفس هیچ ارزشی برای خودشان تعیین نکردند.

این افراد سریعا و تحت شرایط مختلف نظرشان عوض می شود و کنترلی بر روی زندگی خود ندارند. این افراد مدام به خودشان و نظر هایی که دارند شک می کنند. یکی راهکار ها برای تقویت اعتماد به نفس این است که صریح باشید، فکر کنید و از تصمیمی که می گیرید پشیمان نشوید.

زود تسلیم می شوند

افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند سریع تسلیم می شوند و در برابر مشکلات زندگی کم می آورند. این افراد قبل از اینکه هدفی برای خودشان انتخاب کنند و شروع به قدم گذاشتن در مسیر هدفشان کنند، تسلیم می شوند. شما باید به خودتان باور داشته باشید و سعی کنید بدون ترس، هدف خود را انتخاب کنید.

مدام در حال قضاوت کردن هستند

افرادی که با کمبود اعتماد به نفس مواجه هستند دائما خود را با دیگران مقایسه می کنند. این افراد زمان زیادی را در شبکه های مجازی مانند اینستاگرام صرف می کنند و دائما خودشان و ظاهرشان را با عکس های افراد معروف و بلاگر ها مقایسه نی کنند. شما برای تقویت این مهارت باید روی خودتان و هدف هایی که دارید، متمرکز شوید. شما فقط و فقط باید خودتان را با شخص خودتان مقایسه کنید. مهم ترین رقیب در زندگی خود شما هستید.

بهانه تراشی می کنند

بهانه تراشی می کننداین افراد وقتی اشتباهی را مرتکب می شوند شروع به بهانه تراشی می کنند و در مقابل انتقاد دیگران، شروع به بهانه تراشی  می کنند. این موضوع به این دلیل است که می خواهید  خودتان و مهارت هایی که دارید را به دیگران اثبات کنید زیرا به خودتانم و توانایی هایی که دارید، ایمان ندارید.

این افراد اگر هم  کاری را به درست ترین شکل ممکن انجام دهند، باز هم نیاز به تایید دیگران دارند. این افراد مدام در پی تایید گرفتن و رضایت گرفتن از افراد هستند.

تقویت اعتماد به نفس در زنان

تقویت اعتماد به نفس در زنان

اعتماد به نفس یکی از مهم ترین مهارت هایی است که نقش مهمی در زندگی ما دارد. کسانی اعتماد به نفس بالایی دارند به توانایی های خودشان باور دارند.

در ایران بیشتر دختر ها و خانم ها از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند. مهارت هایی دارند که به دلیل نداشتن اعتماد به نفس و عدم باور به توانایی هایشان، به دنبال هدف هایی که دارند نمی روند. اما به دلیل نداشتن اعتماد به نفس نمی توانند به هدف هایی که دارند برسند.

زنان برای افزایش اعتماد به نفس باید آموزش ببینند عادت های جدیدی را کسب کنند. مخاطب مقاله ما زنانی هستند که در طول زندگی خود به دلایل مختلف اعتماد به نفس خود را از دست داده اند. اگر شما به هر دلیلی احساس می کنید اعتماد به نفس کافی ندارید، سبک زندگی خود را تغییر دهید و شروع به تغییر سبک زندگی خود کنید. با اینکه خانم ها از چهره و زیبایی خاصی برخوردار هستند اما باز هم با کمبود این مهارت مهم روبه رو هستند.

وقتی مادر خانواده دارای اعتماد به نفس است با باور به توانایی های خود، به دنبال اهداف خود می رود، این حال خوب را به خانواده خود نیز انتقال می دهد. وقتی یک بنیان خانواده یعنی مادر خانواده به توانایی های خود باور نداشته باشد، نمی تواند این حس را به فرزندان خود نیز منتقل کند. کافیست شما راه های ساده ای را برای بدست آوردن و تقویت اعتماد به نفس بکار ببرید تا در زندگی شخصی و اجتماعی خود فردی موفق و تاثیر گذار باشید.

 راه های افزایش اعتماد به نفس در زنان

راه های افزایش اعتماد به نفس در زنانزبان بدن

یکی از موثر ترین راهکار ها برای تقویت اعتماد به نفس، زبان بدن می باشد. زبان بدن بخشی از مهارت های غیر کلامی محسوب می شود. زبان بدن هیچگاه به ما دروغ نمی گوید. اگر می خواهید فردی با اعتماد به نفس و قدرتمند به نظر برسید، محکم و صاف بایستید. شانه های خود را بالا ببرید و خم نکنید. زبان بدن روی اعتماد به نفس شما تاثیر بسزایی دارد. در راه رفتن خودتان دقت کنید! پاهایتان را نزدیک به هم کنید و با قدم های محکم و بسیار منظم راه بروید. همیشه  فکر کنید تاجی روی سر شما قرار دارد و شما برای اینکه از افتادن آن جلوگیری کنید، باید سرتان را صاف و روبه بالا نگه دارید.

وقتی با دیگران صحبت می کنید برای  اینکه انرژی و حس خود را به دیگران منتقل کنید، از دستانتان کمک بگیرید. شما با دانستن تکنیک های زبان بدن، می توانید حس خوبی را به طرف مقابل خود انتقال دهید. مثلا اگر هنگام صحبت کردن کف دستتان را به طرف مقابل نشان دهید، به معنای صداقت و درست کاری شما است. ارتباط چشمی نیز یکی از بخش های مهم زبان بدن محسوب می شود.

شما با ارتباط چشمی، می توانید احساسات خود را به دیگران انتقال دهید. اگر می خواهید یک خانم با اعتماد به نفس به نظر برسید، هنگام صحبت کردن با دیگران ارتباط چشمی برقرار کنید و این ارتباط را قطع نکنید. کسانی که اعتماد به نفس پایینی دارند، هنگام صحبت کردن با دیگران با تلفن خود بازی می کنند و خودشان را سرگرم کارهای دیگر می کنند، اینکار نه نتها بی احترامی به طرف مقابل محسوب می شود بلکه عدم اعتماد به نفس شما را نشان می دهد.

 • طرز فکرتان را تغییر دهید

طرز فکرتان را تغییر دهید

افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، تمامی نواقص خود را پذیرفته اند. هیچ کس در دنیا کامل نیست و همه ما نقص هایی داریم. متاسفانه امروزه در فضای مجازی، همه افراد از بهترین حالت های خود عکس منتشر می کنند و ما تصور می کنیم، این افراد در همه حال اینگونه هستند.

چرا باید ما به عنوان یک خانم باید سعی کنیم نواقص  و مشکلات خود را بپوشانیم؟

افرادی که اعتماد به نفس ندارند، برای اشتباهاتی که پیش می آید دلیل می آورند و اشتباهات خود را توجیه می کنند. باید به عنوان یک خانم این را بپذیرید که همه اشتباه می کنند.

مهم این است ما مسئولیت اشتباهات خود را بپذیریم. شما تنها فردی هستید که می توانید زندگی خودتان را تغییر دهید و هیچ فردی وجود ندارد که به شما کمک کند. شما به عنوان یک خانم آلفا و با اعتماد به نفس وقتی اشتباه خود را می پذیرید، دیگر آن را تکرار نمی کنید. وقتی نگران و عصبانی هستید، از خودتان دلیل نگرانی را بپرسید و با اینکار  آن را از ذهن خود خارج می کنید و راه حل آن را پیدا می کنید و دیگر نگرانی راجب موضوع ندارید. برای مثال می خواهید به جمعی بروید و در آن جمع صحبت کنید، قبل از اینکه به آنجا بروید نگران هستید که نتوانید این کار را انجام دهید. در این حالت بهتر است از خودتان بپرسید، بهترین کاری که من می توانم در آن موقعیت انجام دهم، چه چیزی است؟ با این کار از نگرانی شما کم می شود و شما اعتماد به نفس می گیرید.

تغییر سبک زندگی

با عوض کردن سبک زندگی و قدم گذاشتن در مسیر پیشرفت، می دانید که قرار است چه کاری را انجام دهید و به کجا برسید. در این مسیر نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی می کنید و با تمرکز و پشتکار، بسوی هدف خود حرکت می کنید. هدف های کوچک برای خودتان تعیین کنید تا به آن برسید، این کار باعث افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد. با کتاب خواندن در مورد زندگی افراد موفق و تاثیر گذار می توانید یک الگو مناسب را برای خودتان انتخاب کنید و از روی رفتار های آن ها الگو برداری کنید. با افراد تاثیر گذار و با اعتماد به نفس بالا معاشرت کنید. زیرا رفتار آن ها تاثیر مستقیمی روی رفتار شما دارند.

به سلامتی خودتان اهمیت دهید، هیچ فردی در دنیا مهم تر از خودتان وجود ندارد. سعی کنید همیشه ورزش کنید و تغذیه سالمی داشته باشید. ورزش کردن علاوه بر اینکه اندام و استایل شما را زیبا می کنید، روی شادابی و انرژی شما نیز تاثیر زیادی می گذارد.

به عنوان یک خانم نترسید و از منطقه امن خود خارج شوید. یک خانم آلفا از شروع یک کار جدید و رسیدن به هدف خود نمی ترسد و همیشه در حال تلاش کردن است. منطقه امن یک منطقه آرام و بدون دغدغه است، اما ماندن در این منطقه بسیار خطرناک است. در این منطقه شما به چالش کشیده نمی شوید و مشکلات ذاتی در شما باقی می ماند.

یک خانم آلفا خودش را به چالش می کشد و در هر لحظه از زندگی خود به دنبال کسب تجربه های جدید است. سعی کنید تفریحات تازه و سالمی را برای خودتان دست و پا کنید. به دنبال مهارت های جدید برای توسعه فردی خود باشید.

تقویت اعتماد به نفس در کودکان

تقویت اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس در کودکان بسیار پر اهمیت و ضروری می باشد. داشتن اعتماد به نفس در کودکان باعث

می شود، آن ها این باور را تا بزرگسالی داشته باشند.

فرقی نمی کند شما چندساله هستید، اینکه نسبت به توانایی های خود ایمان داشته باشید بر روی رفتار شما تاثیر زیادی می گذارد.

در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا به عنوان یک والدین، بتوانید اعتماد به نفس را در کودک خود افزایش دهید.

اگر کودک برداشت مثبتی از خودش  و توانایی هایی که دارد، نداشته باشد، باعث بروز مشکلات رفتاری می شود. کودک از همان دوران تولد و وقتی به دنیا می آید، خودش را سرشار از محبت از طرف پدر و مادر حس می کند. هر زمان که بخواهد نیازش پاسخ داده می شود. وقتی والدین از همان ابتدای تولد به کودک خود عشق می ورزند، حس ارزشمندی را به کودک انتقال می دهند. شما باید به کودک خود نشان دهید خواسته و نیاز های او پر اهمیت است و همیشه پشتیبان او هستید.

اگر در دوران نوزادی کودک خود این حس را به او منتقل نکرده اید، نگران نباشید، هیچگاه برای تغییر دیر نیست. فرزند شما در هر سنی که است، شروع به تقویت اعتماد به نفس او کنید. اگر شما در دوران کودکی پدر و مادری داشته اید که حس ارزشمندی را به شما منتقل نکرده اند، شما از رفتار های آن ها پیروی نکنید و آنان را مقصر ندانید. در ابتدا به عنوان یک والدین، شروع به  تقویت اعتماد به نفس خودتان کنید و بعد با کمک گرفتن از مشاوران کودک، اعتماد به نفس کودکان خود را تقویت کنید. برای داشتن کودک با اعتماد به نفس، به او بیاموزید تا احساساتش را به شما بیان کند.

اعتماد  به نفس در رابطه عاشقانه

اعتماد به نفس در رابطه عاشقانه

اعتماد به نفس در رابطه عاشقانه، بسیار مهم و حیاتی است. اینکه شما اعتماد به نفس داشته باشید و بتوانید نیاز های خودتان را به شریک عاطفی خود با اعتماد به نفس بالا منتقل کنید، بسیار مهم است. روابط عاشقانه با همه لحظه ها و حالت های خوشی که دارد، پر از پیچیدگی است.

کسی که به توانایی های خودش باور دارد و احساس ارزشمندی می کند، به راحتی می تواند خواسته ها و نیاز های خودش را به شریک عاطفی خود انتقال دهد.

کسی که دائما در حال امتحان کردن شریک عاطفی خودش است و سوالاتی مثل آیا واقعا عاشق من است؟ آیا تا به حال به فکر خیانت افتاده است؟

این فرد با کمبود اعتماد به نفس مواجه است و دائما در حال چک کردن تلفن همراه همسر خود است. کسی که در رابطه اعتماد به نفس ندارد، دائما حس می کند شریک عاطفی او، دروغ می گوید و نگران ترک کردن او از رابطه است. برای داشتن یک رابطه درست و عمیق، نیاز به اعتماد به نفس بالا دارید. وقتی شما این مهارت را نداشته باشید، قطعا به توانایی های خودتان باور ندارید و احساس ارزشمندی نمی کنید. به همین علت طرف مقابل نیز احساس خوبی نسبت به شما پیدا نمی کند. افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند، ارزش های خود را در نظر نمی گیرند و خواسته هایی را قبول می کنند که با ارزش های آن ها مطابقت ندارد. یکی از علائم نداشتن اعتماد به نفس در رابطه عاشقانه، بی اعتمادی به تصمیماتی است که می گیرید. در رابطه مدام از جدایی صحبت می کنید و به تصمیمی که گرفته اید، تردید دارید.

زمانی که رابطه شما در حال خراب شدن است، باید همچنان از توانایی کافی برای کنار آمدن با شرایط را دارید، یعنی فردی با اعتماد به نفس در رابطه عاشقانه هستید.

راه های تقویت اعتماد به نفس

راه های تقویت اعتماد به نفس

 • به ظاهر خودتان اهمیت بدهید

برداشت اولیه یعنی اینکه ما در هنگام مواجه شدن با یک شخص در یک موقعیت خاص، چه ذهنیتی از آن فرد در ما شکل می گیرد. این تصویر سازی ذهنی بین 3 تا 12 ثانیه اول شکل می گیرد.

یکی از نکته هایی که در برداشت اولیه بسیار مهم است، ظاهر فیزکی افراد است. اینکه شما چه لباسی پوشیده اید و از چه مدل مویی استفاده کرده اید، پیام هایی است که راجب شخصیت خودتان به دیگران انتقال می دهید. ظاهر و نوع لباس پوشیدن شما ارتباط مستقیمی با اعتماد به نفس شما دارد. وقتی ظاهر شما خوب باشد، حس بهتری نسبت به خودتان دارید.

 • مهارت های کلامی خود را افزایش دهید

مهارت های کلامی خود را افزایش دهید

سخنرانان خوب و با اعتماد به نفس از فن بیان خوبی برخوردار هستند. خوب و جذاب صحبت کردن نشانه  بالا در شما می باشد. داشتن یک لحن جسورانه، جذاب و قدرتمند این پیام را به دیگران منتقل می کند که شما فردی با اعتماد به نفس بالا هستید. اگر اطرافیانتان این حس را دریافت کنند، به حرف های شما توجه بیشتری دارند.

هر چقدر فردی فن بیان قوی تری داشته باشد راحت تر می تواند در جمع صحبت کند و در نتیجه از دید دیگران اعتماد به نفس بیشتری دارد. این دو موضوع کاملا به یکدیگر وابسته هستند به طوری تقویت یکی از آن ها دیگری را تحت تاثیر قرار می دهد.

 • مثبت گرا باشید

طرز فکر مثبت و انرژی مثبت شما هم به خودتان حس بهتری می دهد و هم به دیگران این حس مثبت را انتقال می دهد. سعی کنید در هر شرایطی که هستید، طرز فکر مثبت داشته باشید و از غر زدن دوری کنید. هر شب قبل از خواب و صبح ها هنگامی که از خواب بیدار می شوید، بابت چیزهایی که خداوند به شما داده است و دارید شکرگزاری کنید.

بهتر است برای این کار از یک دفترچه کوچک استفاده کنید. شکرگزاری باعث می شود شما به یک آرامش درونی برسید. فکر نکنید حتما لازم است به خاطر وجود چیزهای بزرگ شکرگزاری کنید، برای مثال می توانید به دلیل داشتن لبخند روی لب هایتان شکرگذاری کنید یا از اینکه می توانید با چشم هایتان دنیا را ببینید.

 • آماده شکست باشید

آماده شکست باشید

داشتن هدف و برنامه ریزی برای حرکت کردن در مسیر پیشرفت، باعث می شود سریع تر به موفقیت برسید. از شکست نترسید و نگران نباشید. شما در مسیر هدف خود باید به باور هایی که دارید ایمان داشته باشید و تمام تلاشتان را برای رسیدن به آن کنید.

به توانایی هایی که دارید ایمان داشته باشید ولی در صورت شکست ناراحت نشوید و  هر شکستی که اتفاق می افتد آن را به عنوان یک تجربه در نظر بگیرید. هدف های بزرگ خود را به هدف های کوچک تر تقسیم کنید تا سریعتر به آن ها برسید در این صورت اعتماد به نفس شما افزایش پیدا می کند.

اعتماد به نفس حقیقی چیست؟

اعتماد به نفس حقیقی چیست؟

افراد فکر می کنند مهارت اعتماد به نفس فقط به معنی  اطمینان به توانایی هایی است که در انجام دادن آن ایمان داریم. اگر اعتماد به نفس شما بر پایه کارهایی باشد که فقط آن ها را به خوبی انجام می دهید، تنها فقط بعضی از اوقات احساس اعتماد به نفس دارید. برای مثال همیشه برای کنکور تلاش کرده اید و حالا در دانشگاهی که همیشه آرزوی آن را داشته اید، قبول شده اید. اما بعد از  رفتن به دانشگاه  احساس رضایت ندارید.

کتاب اعتماد به نفس

کتاب اعتماد به نفس

برای تقویت این مهارت، می توانید کتاب هایی که در این زمینه پر فروش و معروف هستند را مطالعه کنید.

آیین دوست یابی یکی از کتاب های پر فروش در زمینه اعتماد به نفس می باشد. این کتاب نوشته دیل گارنگی ( Dale Harbison Canegie) می باشد.

این کتاب یک منبع عالی برای یادگیری مهارت های ارتباطی محسوب می شود. باید این موضوع را یادآور شویم که داشتن آگاهی از مسائل مهارت های اجتماعی، تاثیر زیادی بر روی تقویت و داشتن مهارت اعتماد به نفس می گذارد. این کتاب اطلاعات بسیار زیادی را در زمینه مهارت های ارتباطی در اختیار شما قرار می دهد.

این کتاب یکی از کتاب های معروف در دنیا بشمار می رود. یکی از کتاب های معروف دیگر که نویسنده آن آلن دو باتن یکی از نویسندگان و  مجری معرف تلویزیون بریتانیا می باشد.

این فرد در سوئیس بدنیا آمده است و کتابی  در باب اعتماد به نفس نوشته است. همانطور که از اسم این کتاب مشخص است، راجب اعتماد به نفس نوشته شده است. در کتاب کم حجم و روان، اعتماد به نفس به بهترین شکل توضیح داده شده است. آلن دو باتن در این کتاب راجب چیستی اعتماد به نفس و اثرات و چگونگی استفاده از این مهارت در ویژگی های شخصیتی مان صحبت کرده است.

این کتاب برای کسانی پیشنهاد می شود که حس می کنند اعتماد به نفس پایینی دارند یا از کودکی حس ارزشمندی و باور به توانایی ها از طرف پدر و مادر به آن ها انتقال داده نشده است.

حتما به مقاله افسردگی سایت ما سر بزنید.

مقاله های زیادی راجب اعتماد به نفس وجود دارد، ولی بسیاری از این مقاله ها راهکار های بی سر و ته به شما می دهند که هیچگونه مبنای علمی ندارند. امیدوارم با خواندن این مقاله ارزشمند، با راهکار های افزایش اعتماد به نفس آشنا شده باشید.

b2n

yun

Self Confidence