آموزش اعتماد به نفس به نوجوانان

آموزش اعتماد به نفس به نوجوانان از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا بسیار از نوجوانان در این دوره از زندگی خود با آشفتگی، خجالتی و بی ثباتی مواجه می شوند و به فردی بسیار حساس تبدیل می شوند. پدر و مادر ها نقش بسیار ویژه ای در شکل گیری و تقویت اعتماد به نفس نوجوانان دارند. یک پدر و مادر در این سنین نقش بسیار مهم و پر اهمیتی در  افزایش اعتماد به نفس نوجوانان خود دارند. شما به عنوان والدین باید حس ارزشمندی و توانمندی را در نوجوان خود شکل بدهید.

به این فکر کنید که شخصیت نوجوان شما در این دوره از زندگی اش شکل می گرد و شما نقش اساسی در آموزش و تربیت او دارید.

بسیار از نوجوانان با بحران شخصیتی و بی ثباتی در این سنین مواجه می شوند و نمی توانند خوب را از بد تشخیص بدهند. در تمامی مقاله های سایت خودمان راجب اعتماد به نفس و اینکه یکی از مهم ترین کلید ها برای رسیدن به موفقیت است صحبت کرده ایم. اگر فرزند نوجوان د رخانه خود دارید یا در نزدیکان خود کسی را دارید که به تازگی دوران نوجوانی خود را شروع کرده است، تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید تا با تکنیک های مهم و کاربردی راجب اعتماد به نفس در نوجوانان آشنا شوید. اعتماد به نفس در سنین نوجوانی به یک نوجوان کمک می کند تا با چالش هایی که با آن روبه رو می شود کنار بیاید و با تکیه کردن به توانایی هایی که دارد، چالش های مهم زندگی خودش را کنار بگذارد. تمام چیز هایی مانند احساسات، فشارهایی که از طرف دوستان، پدر و مادر یک نوجوان به او وارد می شود می تواند روی رفتار و اعتماد به نفس یک نوجوان تاثیر بسزایی بگذارد. آموزش تعریف اعتماد به نفس به نوجوانان برای والدین بسیار پر اهمیت است.

آموزش اعتماد به نفس به نوجوانان

 • به نوجوان خود بیاموزید روی توانایی هایی که دارد متمرکز شود

در آموزش اعتماد به نفس به نوجوانان وسط والدین، شما باید به نوجوان خود این اطمینان را بدهید که به توانایی هایی که دارد ایمان داشته باشد و برای رسیدن به موفقیت روی استعداد و توانایی های خودش متمرکز شود. هیچگاه نوجوان خود را با دیگران مقایسه نکنید. در این دوره و سنین فرزندان شما بسیار حساس می شوند و تحمل اینکه شما آن ها را با کسی دیگر مقایسه می کنید، آزرده و خشمگین می سازد.

هیچگاه او را با دیگر فرزندانتان، یا دوستان او و کسانی که هم سن و سال او در فامیل هستند، مقایسه نکنید.همچنین به فرزند خودتان بگویید که هر کسی دارای یک سری ویژگی های مثبت و یک سری ویژگی  های منفی است که نباید هیچگاه خودش را با کسی مقایسه کند. به او یادآور شوید که چه مهارت های منحصر به فردی دارد که با استفاده از آن ها می تواند به راحتی به موفقیت برسد. آموزش اعتماد به نفس به نوجوانان

 • حامی نوجوان خود باشید

حامی نوجوان خود باشید

دومین مورد در آموزش اعتماد به نفس به نوجوانان این است که شما باید مانند یک دوست با او رفتار کنید و در همه حال حامی او باشید.

در دوره نوجوانی بسیاری از آن ها با احساس تنهایی مواجه می شوند و احساس می کنند فردی بسیار تنها هستند. باید شما به عنوان یک پدر و مادر به نوجوان خود این اطمینان را بدهید که در همه حال حامی و پشتبان او هستید. هر زمان نوجوان شما درگیر مسئله ای احساسی شد، شما باید مانند یک دوست بنشیند و با نوجوان خود همدردی کنید و مسیر را برای او روشن سازید.

نوجوانی یکی از دوره های حساس و بخشی از روند برای رشد و ساخته شدن شخصیت فرزند شما است.

پس برای گذر از این دوران مهم باید حامی و پشتیبان نوجوان خود باشید. آموزش اعتماد به نفس به نوجوانان

 • با فرزند خودتان با احترام رفتار کنید

با فرزند خودتان با احترام رفتار کنید

یکی از نکات مهم در آموزش اعتماد به نفس به نوجوانان این است که شما با نوجوان خودتان با احترام رفتار کنید و او را یک بچه  ندانید. شما باید بدانید که نوجوان شما به سنین بزرگسالی نزدیک شده است و باید به او مسئولیت بدهید. احترام نزاشتن به نوجوان در این سنین حساس باعث می شود اعتماد به نفس نوجوان شما کاهش پیدا کند . در این دوره حساس شما با احترامی که به او می گذارید او را یک فرد ارزشمند می دانید.

زمانی که نوجوان شما اعتماد به نفس کافی برای موفقیت و پیشرف را در این سنین دریافت کند در آینده می تواند به فردی موفق و هدفمند تبدیل شود. اگر در این سنین نوجوان شما فکر می کنند که بسیار ظاهری زشت و ناخوشایند دارد، به او اعتماد به نفس دهید و او بیامورزید که راجب ظاهر و چهره ای که دارد درست فکر کند و خودش را دوست داشته باشد.

بیشتر بخوانید : آیا می دانستید امروزه اکثر نوجوانان از بیماری افسردگی رنج می برند!

آموزش اعتماد به نفس به نوجوانان

 • نشانه های اعتماد به نفس پایین در نوجوانان

نشانه های اعتماد به نفس پایین در نوجوانان

بسیاری از والدین به دلیل عدم آموزش اعتماد به نفس به نوجوانان، به نشانه های اعتماد به نفس پایین نوجوان خود پی نمی برند و با این سوال مواجه می شوند که آیا نوجوان ما دارای اعتماد به نفس است یا با کمبود اعتماد به نفس مواجه است؟

از نشانه های کمبود و پایین بودن اعتماد به نفس می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تمایل به گوشه گیری و دوری از جمع
 • به کار بردن صحبت های منفی راجب خودش
 • عدم باور به توانایی هایی که دارد
 • احساس وابستگی بیش از حد به پدر و مادر
 • داشتن تیپ عجیب و غریب
 • برای آینده خوشان هدفی را مشخص نکرده اند
 • به دنبال راهی فرار از جمع های خانوادگی هستند

 

آموزش اعتماد به نفس به نوجوانان بسیار مهم و حیاتی است و اگر شما فرزندی دارید که به تازگی وارد دوره نوجوانی خود شده است، در ابتدا باید اعتماد به نفس خودتان را تقویت کنید. به شما پدر و مادر عزیز دوره جامع اعتماد به نفس را پیشنهاد می کنم.

شما نیز می توانید نوجوان خود را در این دوره ارزشمند ثبت نام کنید و باعث افزایش مهارت های توسعه فردی او در سنین نوجوانی شوید. دوره اعتماد به نفس می تواند  در زندگی نوجوان شما معجزه ایجاد کند و باعث شود فرزند شما در این دوره حساس به توانایی های خودش و استعداد هایی که دارد، باور داشته باشد و برای اهداف خودش از سنین پایین برنامه ریزی داشته باشد.

b2n

yun

Teach confidence to teens